Zabytki w gminie Świlcza
- Szczegóły
- Odsłony: 8873
Chór Parafialny w Błędowej Zgłobieńskiej swoje początki zawdzięcza ks. Proboszczowi Józefowi Kościelnemu. Na początku lat 90-tych ksiądz proboszcz zebrał kilka dziewcząt ze szkoły podstawowej i założył małą scholę. W 1992 roku, kiedy został utworzony Rektorat w Błędowej Zgłobieńskiej, a pierwszym rektorem został mianowany ks. Edward Ryfa, schola powiększyła swoje grono. Wówczas chętnymi do śpiewu na chwałę kościoła zajął się organista Jacek Chrobak i wytrwale przygotowywał oprawy każdych świąt i uroczystości kościelnych.
W 1997 roku powstał pomysł utworzenia chóru czterogłosowego i tego samego roku do dziewczyn dołączyli panowie. W niemal niezmienionym składzie chór działa do dziś uświetniając swoim śpiewem uroczystości kościelne m.in.: święta, odpust parafialny czy I Komunia Święta. Niepisaną tradycja chóru jest odświętna oprawa ślubów członków chóru (a było ich już wiele i jeszcze sporo przed).
Do chóru należy średnio ok. 30 osób. Rokrocznie dołączają kolejni chętni, niejednokrotnie rodziny już obecnych członków i zdarza się tym samym, że śpiewają trzy pokolenia razem.
- Szczegóły
- Odsłony: 17213
Dnia 1 stycznia 2011 r. decyzją Wójta Gminy Świlcza Wojciecha Wdowika Regionalny Dom Tradycji Ludowych w Trzcianie został przekazany pod zarząd Dyrektora Zespołu Szkół w Trzcianie.
Działkę pod budowę ofiarował gospodarz trzciański Jan Piątek oraz społecznym wysiłkiem w 1904 r. oddano pierwszy w powiecie Dom Ludowy w Trzcianie. Znalazły w nim siedzibę: Rada Gminna, Kasa Stefczyka, mieszkanie, a na piętrze sala widowi skowa ze sceną, w której skupiło się bardzo prężnie rozwijające życie kulturalne wsi. Po II wojnie przez kilka lat funkcjonowała w budynku świetlica gromadzka, w każdy czwartek tygodnia wyświetlano filmy kina objazdowego oraz funkcjonował modny wówczas Klub Inteligencji Wiejskiej z klubokawiarnią. Odbywały się również próby, chóru, orkiestry dętej, zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Najdłużej, bo do 2000 r. w Domu Ludowym mieściła się Biblioteka Publiczna.
Dom Ludowy w Trzcianie przez ponad stulecie swojej służby, wpisał się na trwale w krajobraz i codzienne życie wioski. Często przechodzący obok niego mieszkańcy, dostrzegali na ścianie frontowej budynku „jakieś symboliczne figury”, o znaczeniu których nie zdawali sobie nawet sprawy. A okoliczności ich umieszczenia na budynku (czas, uwarunkowania niewoli narodowej, patriotyczna wymowa symboli) były szczególne. Ich znaczenie zadecydowało o tym, że ściana frontowa budynku została zapisana w rejestrze zabytków.
Po gruntownym remoncie budynku w 2011 r. i jego adaptacji dla celów Regionalnego Domu Tradycji Ludowych, z dużą pieczołowitością symbole te zostały odtworzone. Dodatkowego znaczenia i wymowy tym symbolom nadają czasy współczesne - odwołują się bowiem do tradycji unijnych w dziejach narodu. Dzięki uzyskaniu unijnych środków pomocowych i środków gminy – dawny Dom Ludowy służy społeczności po adaptacji i remoncie, jako Regionalny Dom Tradycji Ludowych.
W chwili obecnej Szkoła Podstawowa w Trzcianie oferuje możliwość zwiedzania Domu Tradycji Ludowych osobom prywatnym, natomiast szkołom i placówkom oświatowym lekcje muzealne oraz warsztaty tematyczne na różnych poziomach nauczania.
Oprowadzanie po „muzeum” oraz zajęcia tematyczne realizuje pan Zbigniew Lis.
Kontakt do Regionalnego Domu Tradycji Ludowych:
Tel.: 17 77-88-181
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy !!!
Podkategorie
Rudnian
W dniu 27 marca 2017 r. podczas Walnego Zebrania Członków część mieszkańców wsi Rudna Wielka postanowiła o powołaniu do życia Stowarzyszenia o nawie „Wspólnie dla Rudnej Wielkiej” działającego na rzecz rozwoju wsi jak również przypominania o jej historii i wydarzeniach mających miejsce w przeszłości.
Celem działalności Stowarzyszenia jest m.in.:
• inicjowanie i kreowanie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju miejscowości Rudna Wielka,
• kultywowanie lokalnych tradycji,
• integracja osób i środowisk zainteresowanych historią i kulturą regionalną,
• poznawanie przeszłości rodzin, miejscowości, regionu,
• działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, zapobieganie degradowaniu obiektów o statusie zabytkowym w przestrzenni historycznego centrum wsi, dążenie do renowacji i rewitalizacji parku i dworu z perspektywą prowadzenia muzeum jako ośrodka działalność kulturalnej i ruchu turystycznego,
• upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz inspirowanie działań na rzecz wzrostu świadomości ekologicznej,
• popieranie i wspomaganie inicjatyw młodzieżowych, a także aktywizacja ludzi starszych w celu integracji międzypokoleniowej.
Jednym z głównych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie jest wydawanie Kwartalnika „Rudnian” do którego lektury serdecznie zapraszamy!