Piłka nożna na murawie

Tegoroczna edycja rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Świlcza w piłce nożnej była tradycyjnie już rywalizacją wszystkich sześciu seniorskich drużyn piłkarskich z terenu gminy Świlcza. Turniej odbył się w dniach 13-20 lipca. Tak jak zwykle - sześć drużyn zostało rozlosowanych na dwie grupy eliminacyjne, w których grały mecze systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy swoich grup awansowali do finału, zespoły z drugich miejsc zagrali w finale pocieszenia, natomiast drużyny, które zajęły trzecie lokaty odpadły z dalszych gier. Istotną zmianą w regulaminie turnieju był zapis, że w przypadku gdy mecz w grupach eliminacyjnych zakończy się remisem o zwycięstwie zadecydują serie rzutów karnych. Zespół zwycięski w takim przypadku otrzymałby 2 punkty, a pokonany 1 punkt. Ostatecznie, jak się później okazało remisów nie było i nie przetestowano takiego rozwiązania. Regulamin turnieju zakładał ponadto rezygnację z dogrywki w meczu finałowym w przypadku remisu (o wygranej decydują rzuty karne) i możliwość ze skorzystania przez każdą z drużyn z czterech zawodników testowanych w trakcie całych rozgrywek.

W meczach eliminacyjnych piłkarzy gościły stadiony w Dąbrowie i Mrowli. W grupie A spotkały się: ekipa gospodarzy - LKS „Dąb” Dąbrowa oraz KS Świlcza i KS „Rudnianka” Rudna Wielka. Mecze w tej grupie były zacięte i wyniki ważyły się do ostatnich minut. W końcowym rozrachunku najlepszy był zespół „Rudnianki”. W decydującym starciu z Dąbrową, pomimo że jako pierwszy stracił bramkę zdołał odrobić straty, a potem strzelić zwycięskiego gola. Te dwa trafienia piłkarze z Rudnej Wielkiej zaliczyli w końcowych pięciu minutach meczu. Grupa B walczyła w Mrowli. Tutaj także nie brakowało dramaturgii. Swoje dwa mecze minimalnie przegrała „Trzcianka” – po 1:2 z „Mrowlanką” i „Bratkiem i wiadomo było, że odpada z dalszej rywalizacji. O wszystkim miał decydować mecz gospodarzy z „Bratkiem”. Do przerwy zespół z Bratkowic prowadził 2:0 i gdy wydawało się, że spokojnie dowiezie taki wynik do końca - obudzili się zawodnicy „Mrowlanki”. Strzelili dwa gole w samej końcówce regulaminowego czasu gry i doprowadzili do remisu. I znowu, gdy wszyscy kibice ostrzyli sobie zęby na serię jedenastek - dwa ciosy w doliczonym czasie gry zadał „Bratek”. W meczu o pierwsze miejsce tydzień później w Bratkowicach zmierzyli się więc: LKS „Bratek” Bratkowice i KS „Rudnianka” Rudna Wielka. W finale pocieszenia zagrały zespoły LKS „Mrowlanka” Mrowla i LKS „Dąb” Dąbrowa.

Wyniki w grupie A: stadion LKS „Dąb” Dąbrowa

LKS „Dąb” Dąbrowa – KS Świlcza 2:0 (0:0)

Bramki:
1:0 – Nikodem Dryja (36 min.)
2:0 – Nikodem Dryja (60 min.)

KS Świlcza – KS „Rudnianka” Rudna Wielka 0:1 (0:0)

Bramki:
0:1 – Michał Bojda (47 min.)

LKS „Dąb” Dąbrowa - KS „Rudnianka” Rudna Wielka 1:2 (1:0)

Wyniki w grupie B; stadion LKS „Mrowlanka” Mrowla

LKS „Mrowlanka” Mrowla - LKS „Trzcianka” Trzciana 2:1 (0:0)

Bramki:
0:1 – Maksymilian Miłek (36 min.)
1:1 – Michał Cach (37 min. - z rzutu karnego)
2:1 – Paweł Adamczyk (45 min.)

LKS „Trzcianka” Trzciana – LKS „Bratek” Bratkowice 1:2 (0:1)

Bramki:
0:1 – Michał Bednarz
1:1 – Jakub Migut
2:1 – Jakub Konefał

LKS „Bratek” Bratkowice – LKS „Mrowlanka” Mrowla 4:2 (2:0)

Bramki:
1:0 – Michał Bednarz (15 min.)
2:0 – Marcin Kłeczek (30+2 min. z rzutu karnego)
2:1 – Michał Cach (56 min.)
2:2 – Michał Cach (59 min. z rzutu karnego)

2 - 4

Mecze finałowe rozegrano w Bratkowicach i zostały połączone z obchodami 75 – lecia Ludowego Klubu Sportowego „Bratek” Bratkowice. Stadion był wypełniony kibicami w całości. Licznie przybyłych sympatyków piłki nożnej oprócz emocji sportowych czekało wiele atrakcji. Zarząd klubu stanął na wysokości zadania i zapewnił niespodzianki dla dzieci i dorosłych. Na imprezie można było korzystać z grilla i dmuchanej zjeżdżalni. Dzieci miały do dyspozycji watę cukrową, popcorn i lody. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Pomiędzy meczem o III miejsce, a spotkaniem finałowym Prezes Klubu – Marek Kowal oraz Wójt Gminy Świlcza – Dawid Homa wręczyli pamiątkowe medale, odznaki i dyplomy dla najbardziej zasłużonych działaczy i zawodników „Bratka”. W przerwie meczu finałowego przeprowadzono konkurs rzutów karnych dla zaproszonych gości i dla dzieci. Wszyscy otrzymali pamiątkowe nagrody, a najlepsi dodatkowo statuetki.

O godzinie 1500 rozpoczął się mecz o trzecie miejsce, a na boisko weszły zespoły LKS „Mrowlanka” Mrowla i LKS „Dąb” Dąbrowa. Początek spotkania to zdecydowana przewaga zawodników z Mrowli i popis strzelecki Dominika Zająca. Grający prezes klubu skompletował klasycznego hattricka, a potrzebował na to zaledwie kwadransa. Wydawało się, że kolejne bramki dla „Mrowlanki” to kwestia czasu, ale coraz śmielej zaczęli sobie poczynać piłkarze z Dąbrowy. W konsekwencji udało im się strzelić bramkę do szatni, a w drugiej części gola kontaktowego. Na wyrównanie zabrakło już jednak czasu i w finale pocieszenia zwyciężyli Mrowlanie.

LKS „Mrowlanka” Mrowla - „Dąb „ Dąbrowa 3:2 (3:1)

1:0 – Dominik Zając (5 min.)
2:0 – Dominik Zając (13 min.)
3:0 – Dominik Zając (20 min.)
3:1 – Cyprian Gratkowski (44 min.)
3:2 – Nikodem Dryja (80 min.)

Z kilkuminutowym poślizgiem zaczął się finał, w którym gospodarze stanęli naprzeciw ubiegłorocznemu finaliście – „Rudniance” Rudna Wielka. Tak jak przewidywano spotkanie było zacięte i każda z drużyn stwarzała sobie sytuacje bramkowe. Bardzo szybko w zamieszaniu bramkowym wynik otworzył Dawid Jucha i jednobramkowe prowadzenie „Bratka” utrzymało się do przerwy. W drugiej połowie powtórzyła się sytuacja z pierwszej. Premierowy atak zespołu gospodarzy i po strzale Marcina Kłeczka zrobiło się 2:0. Kilka minut później sędzia przyznał „Rudniance” rzut karny, a na bramkę zamienił go Oskar Kościow. Mimo okazji zawodników z Rudnej Wielkiej – to „Bratek” podwyższył ponownie prowadzenie na 3:1, a stało się to za sprawą Michała Bednarza, który tym samym został królem strzelców turnieju. Sześć minut potem zespół „Rudnianki” zdobył gola kontaktowego (Michał Bojda), ale pomimo wielu prób wyrównać już nie zdołał. Po trzymającym do końca w napięciu spotkaniu wygrała ekipa „Bratka” Bratkowice uświetniając w ten sposób jubileusz klubu.

LKS „Bratek” Bratkowice – LKS „Mrowlanka” Mrowla 3:2 (1:0)

Bramki:

1:0 – Dawid Jucha (4 min.)
2:0 – Marcin Kłeczek (48 min.)
2:1 – Oskar Kościow (56 min. z rzutu karnego)
3:1 – Michał Bednarz (60 min.)
3:2 – Michał Bojda (66 min.)

Ostateczna klasyfikacja Pucharu Wójta w piłce nożnej 2024 r.

1. LKS „Bratek” Bratkowice,
  2. KS „Rudnianka” Rudna Wielka,
  3. LKS „Mrowlanka” Mrowla,
  4. LKS „Dąb” Dąbrowa..

Korona króla strzelców przypadła również zawodnikowi „Bratka”. Najwięcej trafień w trzech meczach zaliczył Michał Bednarz, który cztery razy pokonywał bramkarzy rywali. Trzy gole strzelił w meczach eliminacyjnych, a jednego w finale.

Pełna klasyfikacja strzelców:

• Michał Bednarz („Bratek”) - 4
  • Dominik Zając, Michał Cach (obaj „Mrowlanka”), Nikodem Dryja („Dąb”) – po 3 bramki
  • Marcin Kłeczek („Bratek”), Michał Bojda („Rudnianka”) po – 2

Oskar Kościow, Sebastian Kruczek, Miłosz Prokop (wszyscy „Rudnianka”), Cyprian Gratkowski, Dima Kishchuk (obaj „Dąb), Maksymilian Miłek, Jakub Migut (obaj „Trzcianka), Paweł Adamczyk („Mrowlanka”), Jakub Konefał, Marcin Kłeczek, Mateusz Krasoń, Dawid Jucha (wszyscy „Bratek) – po 1.

Turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Świlcza to impreza, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczących klubów piłkarskich, a także kibiców. Jest dobrą okazją do popularyzacji tej dyscypliny sportu, a także zachęcenia dzieci i młodzieży do wspólnego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas rozgrywania spotkań finałowych stadion w Bratkowicach wypełniony był po brzegi sympatykami piłki nożnej z terenu całej gminy. Warto podkreślić, że wszystkie mecze przebiegały w atmosferze fair play i sportowej rywalizacji. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy z Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie. Słowa podziękowania należą się gospodarzom eliminacji i finałów. Zarządy i piłkarze „Bratka”, „Mrowlanki” i „Dębu” stanęły na wysokości zadania w pełni wywiązując się z roli współorganizatorów.

Po ostatnim gwizdku sędziego Wójt Gminy Świlcza – Dawid Homa wyróżnił najlepsze zespoły wręczając im pamiątkowe puchary i dyplomy. Również najlepszy snajper turnieju został uhonorowany statuetką oraz dyplomem.