Informujemy, że zgłaszanie szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych w rejonie odpowiedzialności WKŁ nr 154 „Rogacz” w Rzeszowie możliwe jest wyłącznie w postaci papierowej, drogą korespondencji pocztowej przesłanej na adres:
SZKODY ŁOWIECKIE WKŁ ROGACZ W RZESZOWIE
ul. Krośnieńska 27/17 35-505 Rzeszów
Telefon kontaktowy osoby koordynującej szkody łowieckie 604 419 354.
W związku z powyższym w przypadku zglaszania szkód w obwodach WKŁ Rogacz prosimy o przekazanie tej informacji zainteresowanym.
Zgodnie z zapisami art. 46 ust. 4. Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z 2023 r. poz. 1082) wniosek o szacowanie szkód łowieckich, zawiera w szczególności:
- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych;
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu
Właściwe wskazanie miejsca wystąpienia szkody łowieckiej jest kluczowe w związku z podziałem kompetencyjnym szacowania szkody łowieckiej na terenach niewchodzących w skład obwodów łowieckich, za które odpowiada właściwy zarząd województwa (art. 50 ust. 1b ustawy Prawo łowieckie).
W związku z powyższym w załączeniu przekazuję, do ewentulanego wykorzystania przez rolników, wzór wniosku o szacowanie szkody łowieckiej zwierający wszystkie niezbędne dane do prawidłowego procedowania sprawy.
Zgodnie z zapisami § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 776) w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zgłasza ją, składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o szacowanie szkód łowieckich.
Natomist ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2024 r. poz. 1061) w art. 781 § 1 wyraźnie wskazuje, iż do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wiadomość przesłana drogą korespondencji elektronicznej, jako skan lub zdjęcie takiego dokumentu nie wypełnia wymogu wskazanego w ww. przepisie KC.
Ponadto należy mieć na uwadze, iż zgodnie z z zapisami art. 46c ust. 3 ustawy Prawo łowieckie, o terminie planowanego sprzętu uszkodzonej uprawy, czyli potocznie rozumiany wniosek o szacowanie ostateczne, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych jest obowiązany powiadomić dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego, w formie pisemnej, w terminie 7 dni przed zamierzonym sprzętem.
Przesłanie informacji o terminie sprzętu uszkodzonej uprawy, o której mówi art. 46c ust. 3 prawo łowieckie, w formie wniosku o którym mówi art. 46 ust. 4. Ustawy Prawo łowieckie, ma swoje głębokie uzasadnienie, którego niedopełnienie może rzutować na niekorzyść poszkodowanego rolnika. Często bowiem zdarza się, że poszkodowany zgłasza powstałą szkodę dopiero bezpośrednio przed zbiorem uprawy, lub wcześniejsze szacowanie wstępne nie obejmowało wszystkich uszkodzonych upraw danego rolnika, który to dopiero podczas szacowania ostatecznego wskazuje dodatkowe uprawy uszkodzone przez zwierzynę łowną. Jeśli więc, informacja o terminie sprzętu uprawy nie przyjmowałaby formy wskazanej w art. 46 ust. 4 ustawy prawo łowieckie i nie była dostarczana w formie pismenej, wskazanej w art. 46c ust. 3 ustawy Prawo łowieckie to dzierżawca obwodu łowieckiego musiałby odstąpić od szacowania ostatecznego, części uszkodzonych upraw, które nie zostały wcześniej prawidłowo zgłoszone do szacowania wstępnego.