„Manifestowanie postaw patriotycznych - to naturalna potrzeba i powód do dumy”...
Uroczyście w dniu 8 listopada 2024r. świętowała Gmina Świlcza 106 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, która po 123 latach niewoli została w 1918r, znów wpisana na mapę Europy. Wpierw uroczyste składanie wieńców i kwiatów przy Tablicy Pamiątkowej ku czci Leopolda Lisa Kuli,/ mającego związek ze Świlczą/przed budynkiem Urzędu Gminy.
Wymowna akademia - tradycyjnie - corocznie w innym sołectwie gminy - w br., w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Świlczy zgromadziła całą szkolną i przedszkolną społeczność oraz przedstawicieli poszczególnych sołectw gminy a zwłaszcza Władze Samorządowe i Administracyjne.
Strojne flagi państwowe, na budynkach urzędowych i prywatnych, chorągiewki i kwiaty biało – czerwone, dekoracje galowe przedszkolaków, mnóstwo kwiatów, Sztandary i Poczty Sztandarowe - w tym - wszystkich Szkół Podstawowych Gminy świadczyły o doniosłości chwil przeżywanych przez licznie zgromadzonych uczestników uroczystości.
Pamiętamy, że budowanie patriotycznych postaw od najmłodszych lat jest nie tylko powinnością przedszkoli i szkół, ale także serca. A ono tego dnia biło mocniej dla ukochanego kraju.
Organizatorem i Gospodarzem tej podniosłej patriotycznej uroczystości byli : Wójt Gminy Świlcza Dawid Homa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy Grzegorz Patruś. Dyrektor powitał serdecznie zebranych, a wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego / w całości/ z podkładem muzycznym podkreśliło powagę chwili. Wszyscy zebrani uroczyście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Dwuczęściowa uroczystość miała charakter edukacyjno – patriotyczny.
Składanie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową ku czci Leopolda Lisa Kuli, rozpoczęto od wystąpienia wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Rzeszowie - mieszkańca Świlczy Bogdana Ciocha.
Przypomniał o lokalnych bohaterach, poległych w walkach za Ojczyznę, o ich waleczności i poświęceniu. Na budynku Urzędu Gminy znajduje się miejsce szczególne - Tablica Pamiątkowa w hołdzie bohaterowi wydarzeń wojennych I wojny światowej - Leopoldowi Lisowi - Kuli (1896 – 1919) .
„Jesteśmy - wszystkim poległym - wdzięczni za wolność i niepodległość. Uczymy nasze najmłodsze pokolenie, nasze dzieci i młodzież szacunku do historii, dla naszych bohaterów i dla człowieka” – Umiejscowienie na budynku Urzędu Gminy w Świlczy przy głównej ulicy, którędy codziennie przechodzi lub przejeżdża mnóstwo ludzi. samochodów, rowerów - takiego monumentu udowodnia, że przeszłość naszej Ojczyzny jest bliska, a manifestowanie postaw patriotycznych to naturalna potrzeba i powód do dumy.
„Dziękuję wam za piękną patriotyczną postawę, zwrócił się do przedszkolaków, Pocztów Sztandarowych. Dzisiaj Polska jest z was dumna” – zakończył swą wypowiedź.
Dla nas, Polaków ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska, odrodziło się – podkreślił Wójt w swym wystąpieniu.
Przywołał także słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. – Trzeba było o nią walczyć, i trzeba było pamiętać, że walczy się o nią nie tylko z bronią w ręku, ale także mądrym prowadzeniem spraw państwowych. Ceremoniał składania wieńców i wiązanek kwiatów trwał w powadze i zadumie. A wspólny gromki i emocjonalny śpiew „Roty”na zakończenie tej części zapamięta na pewno każdy tam obecny.
To było patriotyczne i miłe przedpołudnie świlczańskich Samorządowców na czele z Wójtem Dawidem Homą, Wicewójtem Sewerynem Kornakiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Świlcza Joanną Wdowik-Miką, Pracownikami Urzędu Gminy a także zaproszonymi Gośćmi spoza terenu gminy. Obecni byli miejscowi Księża - proboszcz ks. Antoni Czerak i wikariusz tutejszej Parafii Rzymskokatolickiej, najwięcej zaś było dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół gminy oraz zwykłych mieszkańców, chętnych do świętowania uroczystości.
Koncert patriotyczno - artystyczny
Praca dzieci i nauczycieli zaowocowała udanymi występami ale już w stosownie i estetycznie udekorowanej hali sportowej tutejszej szkoły. Bo któż jest bardziej sympatyczny od odświętnie ubranego przedszkolaka z chorągiewką biało – czerwoną w dłoni, recytującego wiersz, albo śpiewającego, przejętego rolą, wpatrzonego w swoją mamę lub tatę, czy widzą? panią, która podpowie, gdy coś zapomni?
Występy dzieci pełne tremy ale i ciekawostek sprawiają, że dzieci z niecierpliwością oczekują na kolejne.
Następnie wzięliśmy udział w uroczystej akademii, gdzie uczniowie zaprezentowali swoje różnorodne talenty. Poprzedziła je poważna część oficjalna, którą otworzył dyr. Grzegorz Patruś. Powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych, a zwłaszcza przybyłych zaproszonych gości. Byli to:
- Dawid Homa - Wójt Gminy Świlcza
- Dominik Błaszczyk - dyrektor Biura Poselskiego Adama Dziedzica, posła na Sejm RP
- Monika Piątek - Starszy Wizytator KO w Rzeszowie
- Antoni Czerak - Ks. Proboszcz parafii Świlcza
- Ks. Wikary Artur Michalski
- Tomasz Wojton - Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego
- Tadeusz Pachorek – Radny Rady Powiatu Rzeszowskiego
- Joanna Wdowik-Mika - Przewodnicząca Rady Gminy Świlcza
- Łukasz Litwa, Marcin Żańczak, Marcin Lechowicz, January Półtorak, Damian Trala, Marcin Czech, Katarzyna Wdowik - Radni Gminy Świlcza
- Seweryn Kornak - Zastępca Wójta Gminy Świlcza
- Wojciech Słowik - Sekretarz Gminy Świlcza
- Natalia Gawron - Skarbnik Gminy Świlcza
- Eliza Oleszak - dyrektor Centrum Usług Wspólnych
- Bogdan Cioch - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP
- Benedykta Piątek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świlczy
- Zofia Dziedzic - Redaktor czasopisma Trzcionka
- Zbigniew Lis - fotoreporter czasopisma Trzcionka i administrator Regionalnego Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie
- Adam Majka – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Świlcza z siedzibą w Trzcianie
- Małgorzata Kłos – Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego okręg Świlcza
- Dyrektorzy i Wicedyrektorzy placówek oświaty, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Świlcza oraz lokalni działacze m.in.
- Bogusława Buda - Przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie,
- Piotr Czajowski - Dyrektor Banku w Świlczy,
- Katarzyna Długosz - Sołtys Sołectwa Świlcza,
- Grzegorz Kapusta - Przewodniczący Rady Rodziców w SP w Świlczy,
- Wychowawcy, nauczyciele i pracownicy SP w Świlczy.
Następnie odczytano okolicznościowe listy skierowane do świętujących przez Adama Dziedzica Posła na Sejm RP oraz Doroty Nowak-Maluchnik - Podkarpackiej Kurator Oświaty.
Koncert patriotyczny był ostatnim punktem uroczystych obchodów Święta Niepodległości.
Zebrani udowodnili, że przeszłość naszej Ojczyzny jest im bliska, a manifestowanie postaw patriotycznych to naturalna potrzeba i powód do dumy.
Z kolei pięknie udekorowaną sceną zawładnęli młodzi aktorzy, chórzyści i tancerze..
Wszystkie prezentacje okraszone były powiązanymi tematycznie pieśniami – np. „Ojczyzno ma”, „Pieśń powstańców 1863”, „Hej, strzelcy wraz”, wiązanka pieśni ułańskich i legionowych. „Zwieńczeniem spektaklu był wzruszający taniec z flagami w wykonaniu uczennic szkoły.
Finałem tego podniosłego widowiska było chóralne odśpiewanie - Roty- pieśni do słów Marii Konopnickiej.
W kolejnej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy oraz dyr. Grzegorz Patruś. Gorąco podziękowali młodzieży i opiekunom za przygotowanie uroczystości. Dyrektor Grzegorz Patruś na zakończenie jeszcze raz nawiązał do historii odzyskania przez Polskę niepodległości. cytując: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.
Dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali życie.
Koncert patriotyczny był ostatnim punktem uroczystych obchodów Święta Niepodległości
Tekst: Zofia Dziedzic
Zdjęcia: Zbigniew Lis
Zapraszamy do galerii zdjęć