14 października obchodzimy święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz wszystkich, którzy są związani z oświatą. Dzień Komisji Edukacji Narodowej upamiętnia ważne wydarzenie w polskiej historii, a jego korzenie sięgają roku 1773, kiedy to w niezwykle trudnych warunkach, w jakich znalazła się nasza ojczyzna, powstała pierwsza w Europie państwowa centralna władza oświatowa. Zadaniem KEN było reformowanie i unowocześnianie szkolnictwa w Polsce oraz podnoszenie jego poziomu.

Dyrektor Małgorzata MazepaTym krótkim historycznym wstępem dotyczącym powstania Komisji Edukacji Narodowej Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej, Pani Małgorzata Mazepa, rozpoczęła tegoroczną uroczystość Gminnego Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorem święta w dniu 15 października 2024 r. był samorząd Gminy Świlcza z Panem wójtem Dawidem Homą na czele, zaś gospodarzami spotkania była społeczność Szkoły Podstawowej w Rudnej Wielkiej.

Swoją obecnością na uroczystych obchodach zaszczycili nas przedstawiciele władz:

  • Dawid Homa - wójt Gminy Świlcza,
  • Dominik Błaszczyk – dyrektor Biura Poselskiego Adama Dziedzica, posła
    na Sejm RP,
  • ksiądz dr Wacław Sopel – proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rudnej Wielkiej,
  • ksiądz Piotr Potyrała – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej,
  • ksiądz Ryszard Tokarz – Diekanalny Duszpasterz Nauczycieli,
  • Marcin Fijołek – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
  • Tomasz Wojton – Przewodniczący Rady Powiatu,
  • radni Powiatowi: Iwona Janowska i Tadeusz Pachorek,
  • radni Rady Gminy Świlcza: przewodnicząca Rady Gminy Świlcza Joanna Wdowik-Mika oraz radni Katarzyna Wdowik, Marcin Żańczak, Łukasz Litwa, January Półtorak, Damian Trala i Marcin Czech.
  • zastępca wójta Gminy Świlcza – Seweryn Kornak,
  • skarbnik Gminy Świlcza – Natalia Gawron,
  • dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Świlcza – Pani Eliza Oleszak,
  • Adam Majka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Świlcza z siedzibą w Trzcianie,
  • Zbigniew Lis – redaktor czasopisma Trzcionka i kustosz Regionalnego Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie,
  • Małgorzata Kłos – Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego okręgu Świlcza,
  • Dariusz Zięba – wiceprzewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Rzeszowie, konsultant PCEN.

W spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek oświaty oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Świlcza. Rudną Wielką reprezentował Zdzisław Sagan – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnie dla Rudnej Wielkiej” oraz Rafał Wójcik – Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudnej Wielkiej. Na widowni nie zabrakło Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej z Panią Agnieszką Kucharską na czele.

Pani dyrektor Małgorzata Mazepa szczególnie gorąco powitała licznie przybyłych emerytowanych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych, którzy swą pasją i oddaniem przez długie lata przyczyniali się do kształtowania wielu pokoleń młodych mieszkańców naszej Gminy.

Święto edukacji stało się wspaniałą okazją do podziękowań, które skierowane zostały do nauczycieli, za odpowiedzialną pracę dydaktyczną i wychowawczą, jak również do pracowników administracyjnych gminnych szkół, którzy tworzą i zabezpieczają właściwe warunki pracy i nauki. W tym jakże pięknym dniu wyrazy wdzięczności popłynęły także do instytucji i organizacji współpracujących z placówkami oświatowymi za wsparcie podczas realizacji wielu projektów i programów.

Wójt Gminy Świlcza Dawid HomaWójt Gminy Świlcza Pan Dawid Homa, składając serdeczne życzenia pracownikom oświaty, zwrócił uwagę na ważną rolę nauczyciela, który staje się dla młodego człowieka przewodnikiem wykraczającym poza lekcje i podręczniki szkolne. Pan wójt podkreślił także znaczenie wkładu w proces edukacji niesionego przez pracowników niepedagogicznych oraz pracowników samorządu, którzy swoimi działaniami nieustannie budują przestrzeń dla kształtowania pokoleń świadomych obywateli w pełnym wyzwań współczesnym świecie. Pan Wójt gorąco podziękował emerytowanym pracownikom za ich trud i poświęcenie na rzecz wychowania i kształcenia pokoleń mieszkańców naszej Gminy.

Pan Dominik Błaszczyk, dyrektor Biura Poselskiego posła na Sejm RP, przekazał list intencyjny posła Adama Dziedzica zawierający życzenia dla wszystkich, którzy swą pracą i zaangażowaniem wpływają na kształtowanie postaw pełnych wartości, niezbędnych dla budowania nowoczesnego i silnego państwa. Ksiądz Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, złożył podziękowania zebranym na uroczystości nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom samorządowym za ogromną pomoc niesioną na rzecz potrzebujących, w sytuacjach kryzysowych oraz wszędzie tam, gdzie wpisują się zadania Caritas, wynikające z wrażliwości na los drugiego człowieka.

Każdy, kto pracuje w szkole, wie z pewnością, ile pracy i cierpliwości potrzeba, by uformować człowieka mądrego, myślącego i odpowiedzialnego nie tylko za siebie, ale także za innych. Składając życzenia wszystkim pedagogom radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Marcin Fijołek, nawiązał do mocno zakorzenionej w dziejach ludzkości roli nauczyciela oraz podkreślił odpowiedzialność spoczywającą na barkach nauczycieli, którzy muszą sprostać wyzwaniom wynikającym z codziennej obecności w życiu ucznia. Edukacja to fundament, a dzieci i młodzież oczekują od swoich wychowawców, aby byli przewodnikami pełnymi wewnętrznego bogactwa, którym będą chcieli się dzielić – tak swoje życzenia zakończyła Pani Małgorzata Kłos, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego okręgu Świlcza, a wystąpienie zakończyła cytując Janusza Korczaka, który powinności pedagoga wyraził słowami: „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka”.

Nagrodzeni przez wójta dyrektorzy szkółDzień Edukacji Narodowej to dzień, w którym uhonorowane zostały osoby wyróżniające się w pracy dydaktycznej i wychowawczej w placówkach oświatowych. W tym roku nagrodę wójta Gminy Świlcza otrzymali:

  • Małgorzata Mazepa – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej,
  • Joanna Różańska – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach,
  • Agnieszka Małozięć – dyrektor Zespółu Szkół w Trzcianie.
  • Urszula Demitraszek – Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach,
  • Iwona Mikosz – nauczyciel z Zespołu Szkół w Trzcianie,
  • Anna Trawka – nauczyciel z Publicznego Przedszkola im. Jana Pawła II
    w Bratkowicach.

W trakcie uroczystości wójt Gminy Pan Dawid Homa odznaczył trzy placówki, przekazując na cele statutowe bony edukacyjne:

  • dla Szkoły Podstawowej im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej został przyznany bon o wartości 12 tysięcy złotych,
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mrowli otrzymała bon o wartości 9 tysięcy złotych,
  • Publiczne Przedszkole im. Jana Pawła II w Bratkowicach otrzymało bon
    w wysokości 9 tysięcy złotych.

Przedstawienie uczniów z okazji Dnia Edukacji NarodowejWyrazy wdzięczności dla wszystkich wychowawców, nauczycieli i pracowników popłynęły ze sceny Domu Parafialnego św. Jana Pawła II. Uczniowie Szkoły w Rudnej Wielkiej wystąpili z programem artystycznym pod tytułem „Witajcie w naszej bajce”. Młodzi wychowankowie zaprezentowali publiczności swoje pasje i uzdolnienia, a tym samym dali wspaniały popis umiejętności tanecznych, wokalnych i recytatorskich. Punktem kulminacyjnym występów stał się specjalny pokaz mody nauczycielskiej, a w prezentowanych przez dzieci kreacjach goście obecni na uroczystości bez trudu odnaleźli obrazy, z którymi stykali się w swojej szkolnej rzeczywistości. Za przygotowanie uczniów do występów odpowiadali nauczyciele: Agata Micał, Marta Urban, Natalia Sobolewska, Barbara Kalandyk i Filip Nowicki.

Po części oficjalnej uczestnicy święta dzielili się swoimi refleksjami na temat systemu edukacji przy wspólnym stole.

Następnie zaproszono wszystkich zebranych do sali gimnastycznej na „Belferiadę”, czyli rozgrywki w piłkę siatkową, w których udział wzięli nauczyciele oraz pracownicy samorządowi. W kategorii kobiet zwyciężyły panie, które są pracownikami szkół w Gminie Świlcza, natomiast wśród mężczyzn, po zaciętej walce w dogrywce, lepszymi okazali się samorządowcy. Wszyscy zawodnicy zadbali o podtrzymanie ducha zdrowej oraz sportowej rywalizacji.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele i pracownicy oświaty przyjęli wiele życzeń nieustającej satysfakcji z pracy i siły do pokonywania codziennego trudu. Warto zatem uczcić ten dzień przede wszystkim poprzez docenienie pracy nauczycieli, a także biorąc udział w dyskusjach na temat przyszłości oświaty po to, aby wykształcenie społeczeństwa gotowego stawić czoła wyzwaniom stale zmieniającego się świata stało się wspólną sprawą.

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom święta za gościnność i ogromny wysiłek podczas przygotowania i przeprowadzenia uroczystości, a przybyłym gościom dziękujemy za liczne uczestnictwo oraz tworzenie wspaniałej atmosfery w czasie Gminnego Dnia Edukacji Narodowej.

Tekst. Agnieszka Szostak
Fot. Zbigniew Lis


Zapraszamy do galerii zdjęć: 

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Świlczy