10 mln złotych dla Szkoły z Krajowego Planu Odbudowy z dodatkowymi trzema milionami wkładu własnego Powiatu Rzeszowskiego to niebagatelna kwota.
Wywiad z Dyrektorem Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie mgr inż. Januszem Jakubkiem
- Panie Dyrektorze, czym będą Branżowe Centra Umiejętności?
Zgodnie z założeniami MEiN w kraju powstanie 120 Branżowych Centrów Umiejętności po jednym z każdej branży. Jedną z branż jest „Technika Weterynaryjna” i to właśnie w tej branży powstanie Centrum w Trzcianie. Będzie ono łączyć szkołę, uczelnie wyższe, przedstawicieli branży i przedsiębiorstw do współpracy w zakresie kształcenia kadr dla gospodarki.
Na ogłoszony nabór projektów Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski zareagował jak zawsze pozytywnie. Powiatowe Biuro Projektów wraz z Dyrektorem oraz nauczycielami uczącymi w Technikum kształcącym w zawodzie Technik Weterynarii opracowali projekt w branży technika weterynaryjna. Nadmienię, że był to bardzo trudny projekt, zwłaszcza, że na jego sporządzenie było niespełna 2 miesiące czasu.
- Na co zostaną przeznaczone te niebagatelne środki?
Założenia projektu są następujące:
70% środków przeznaczone zostanie na rozbudowę istniejącej infrastruktury lub budowę nowych obiektów. Pozostała kwota, tj. ok. 30% wykorzystana ma być na funkcjonowanie Centrum w okresie dwóch lat, jak również na realizację szkoleń dla uczniów, studentów, nauczycieli akademickich oraz innych osób dorosłych w szeroko rozumianym obszarze technika weterynaryjna.
- Rozumiem, że powstaną przy szkole nowe obiekty?
Dobrze Pani rozumie. Zostanie wybudowany obiekt skupiający w sobie laboratoria, sale zabiegowe, sale lekcyjne, rentgen, sale wykładowe. Reasumując, bardzo nowoczesne zaplecze, które uzupełni obecną bazę dydaktyczną szkoły.
- Czy szkoła samodzielnie, mam na myśli kadrę dydaktyczną, realizować będzie zadania wymagane projektem?
Oczywiście, że nie. Szkoła jest liderem przedsięwzięcia, natomiast w założeniach projektu prowadzenie szkoleń, kursów, sympozjów, konferencji przebiegać będzie z wykorzystaniem partnerów branżowych, w tym jednego głównego realizującego statutowe zadania w cytowanym wcześniej obszarze. Jest nim działające na terenie całego kraju Stowarzyszenie Verus Związek Hodowców Zwierząt i Producentów Sektora Rolno-Spożywczego. Kolejni partnerzy to Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem. W realizacji kursów i szkoleń uczestniczyć będą również inni partnerzy, np. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.
- Czy mam rozumieć, że uczniowie Technikum Weterynarii będą również korzystać z bazy, która powstanie?
Tak, poza kursami i szkoleniami dla osób z zewnątrz znajdzie się czas na prowadzenie zajęć w tych obiektach dla uczniów naszej szkoły. Już dzisiaj szkoła boryka się z problemami lokalowymi. Tylko w tym roku do Technikum Weterynarii przyjęliśmy młodzież w liczbie 4 oddziałów po 35 uczniów w każdym. Może będę nieskromny, ale od lat z dobrym skutkiem nasza szkoła pretenduje do grona najlepszych szkół w kraju kształcących w tym zawodzie, o czym mogą świadczyć wyniki olimpiad branżowych, czy też egzaminów zawodowych.
Serdecznie dziękuję p. Dyrektorowi za poświęcony, na rozmowę, czas i rzeczowe, optymistyczne informacje. Dla takich przeżyć warto pracować. Dziękuję Wszystkim Państwu , którzy wspierają różnorodnie naszą działalność edukacyjną i wpływają na jej ciągły i stabilny rozwój.
Wywiad przeprowadziła: Ludwika Oleksak