14 października to dzień upamiętniający rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. Święto – Dzień Edukacji Narodowej zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. jako polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Choć przypada dopiero 14 października w przeddzień 13 października br. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mrowli spotkali się nauczyciele czynni zawodowo, emeryci, a także pracownicy związani z placówkami szkolnymi i przedszkolnymi gminy, by uczcić swoje święto. Dzień to miły i potrzebny, uczący szacunku dla nauczyciela, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być – nauczyciel. Eleganckie stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty i życzenia, niecodzienni goście w instytucjach oświatowych powodują, że święto to upływa zwykle pod znakiem radości i w miłej atmosferze.
Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, to święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli czynnych i emerytowanych, pracowników szkoły i tych, co te instytucje prowadzą oraz nadzorują. W tym dniu uczniowie mogą wyrazić swoją wdzięczność poprzez program muzyczno-poetycki oparty na muzyce poważnej oraz wierszach polskich poetów, poświęconych nauczycielom.
Sala gimnastyczna w/w szkoły przybrała odświętny wygląd, a to za sprawą kwietnych dekoracji, sztandarów państwowych, mnóstwa gości niecodziennych, roześmianych uczniów, którzy bardzo przeżywali doniosłą uroczystość.
Uroczystym odśpiewaniu przez wszystkich zebranych Hymnu Państwowego i uprzednim ceremoniale wprowadzenia sztandaru szkoły oraz pocztu sztandarowego rozpoczęła się..
..część oficjalna uroczystości.
Serdeczne życzenia obecnym na uroczystości, jak i tym, którzy na spotkanie przybyć nie mogli złożyli po oficjalnych powitaniach zaproszonych i obecnych organizatorzy. Gości wg. honorów i zasad grzecznościowych powitał dyrektor Szkoły Podstawowej w Mrowli Janusz Ostrowski. Przedstawił kilka najważniejszych dat z historii wsi i szkoły. Ukazał także dorobek i sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Złożył serdeczne życzenia okazjonalne wszystkim – licznie zebranym uczestnikom. Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic wygłosił rzeczowy i emocjonalny referat.
W wydarzeniu wziął udział również prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Głównego w Świlczy Janusz Biliński, działacze oświatowi, związkowi i samorządowi oraz przedstawiciele władz lokalnych. Listy Gratulacyjne okazjonalne wszystkim pracownikom edukacji i oświaty gminy przekazała Kurator Podkarpacka Małgorzata Rauch, Odczytała go wizytator M. Wiśniewska. Podczas uroczystości gratulacje i życzenia, również listownie, przesłała Bogusława Buda przewodnicząca sekcji RSO i W NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie (mieszkanka gminy Świlcza).
W programie artystycznym wystąpiło wielu recytatorów i solistów, przygotowano nawet spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, a to czego nie przekazali szkolni, stremowani artyści – ubogaciła przebogata wyobraźnia publiczności. Młodzi artyści zostali nagrodzeni,
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, rzeczowe i aktualne do dziś fakty wspominał m.in. w swoim referacie tematycznym wójt Adam Dziedzic. Mówił m.in.
- „400 lat temu hrabia Jan Zamoyski wiedział, jakie są konsekwencje dobrego wychowania i edukacji. Do dziś jego słowa: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Odpowiedzialność nauczycieli – za to – jest ogromna.
Młodemu pokoleniu potrzebne są autorytety. Dobry nauczyciel ukierunkuje dziecko na właściwe działanie, rozwinie u niego zdolności i zainteresowania. Ale wpoi też wartości, którymi należy kierować się w życiu. Sukcesem nauczyciela będą absolwenci, którzy potrafią radzić sobie i odnosić sukcesy w życiu dorosłym.
Dzień Edukacji Narodowej jest tym dniem w roku, kiedy głębiej zastanawiamy się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Wszyscy zgodnie dochodzimy do wniosku, że jest to nie lada wysiłek. Uczniowie bardziej pamiętają o swoich prawach niż o obowiązkach. A właściwą równowagę między nimi należy zachować. I rolą nauczyciela jest trzymanie nad tym pieczy.
Dziękuję za wasze zaangażowanie w pracę, za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki wam uczniowie codziennie przychodzą tutaj z ochotą i chęcią do pracy. Praca nauczyciela nie należy do lekkich, ale dzięki temu, że każdego dnia na waszych twarzach gości uśmiech, atmosfera naszych szkół jest wyjątkowa.
Świetnie wyraża to łacińskie powiedzenie –
„Per aspera et astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”.
Dziękuję wszystkim pracownikom gminnych instytucji oświatowych za pracę, wsparcie i życzliwość. Nie mogę również w swoich podziękowaniach pominąć wszystkich pracowników niepedagogicznych, bez których nasze szkoły nie przypominałaby takiego miejsca, jakim są. Organizm nie funkcjonowałby prawidłowo bez prawidłowego współdziałania poszczególnych organów. Nasz organizm – społeczność szkolna – funkcjonuje wspólnie również dzięki zaangażowaniu i pracy pracowników obsługi i administracji.
Dzieci mogą liczyć na pomoc z ich strony, tak samo, jak ze strony nauczycieli. Dziękuję Państwu za to, że nasze szkoły sprawnie funkcjonują jako instytucja. Są ciepłe, czyste, nowoczesne, zadbane i bezpieczne.
Dziękuję za pomoc udzielaną uczniom, kiedy widzicie, że taka jest potrzebna, i za to, że zwracacie uwagę na ich zachowanie i pomagacie w procesie wychowania.”
Nauczycielom czynnym i w wstanie spoczynku życzył nieustającej satysfakcji z wykonywania tego trudnego zawodu, entuzjazmu, aktywności i radości oraz dalszych satysfakcjonujących osiągnięć, a wszystkim pracownikom wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, spełnienia najskrytszych marzeń i optymizmu – „Wierzę, że Państwa zaangażowanie i podejmowane działania będą dobrze służyć całej społeczności szkolnej. Liczę na zrozumienie i owocną współpracę.”
Przemiłym gestem było wręczenie przez Niego naręcza kwiatów „swojej nauczycielce”. Na współczesnego nauczyciela czyha obecnie zmora „stechnologizowania”. Już nie tylko informatyk powinien umieć podeprzeć się w pracy komputerem, rzutnikiem czy skanerem. Wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu powinni ze współczesną technologią być za pan brat. Dziś nie wystarcza już umiejętność posługiwania się liczydłem i przyborami geometrycznymi. Trzeba stale doskonalić umiejętności zawodowe, nie tylko w swojej specjalizacji.
Każdego roku przy okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej przyznaje Wójt gminy. W tym roku nagrody ustanowione przez samorząd gminy Świlcza tzw. - Bony Edukacyjne - dla przodujących szkół odebrali dyr. Zespołu Szkół w Dąbrowie - Krzysztof Potocki, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mrowli – Janusz Ostrowski, Szkoły Podstawowej w Trzcianie - Artur Szary. Ponadto wójt i dyrektorzy uhonorowali swoich pracowników poszczególnych przedszkoli i szkół nagrodami. Oficjalną część uroczystości zakończono, zgodnie z ceremoniałem szkolnym wspólnym odśpiewaniem w powadze i skupieniu „Roty” do słów Marii Konopnickiej, której imię nosi szkoła.
Zakończenie okazjonalnego spotkania odbyło się w pobliskiej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, uroczyście i bogato, kolorowo i pachnąco nakryte stoły, poczęstunek obfity i smakowity przygotowany przez panie z Rady Rodziców, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej był wyborny. Miłe wspomnienia, pogawędki trwały do godzin popołudniowych.
Dziękujemy serdecznie za gościnę wszystkim Organizatorom i Sponsorom uroczystości.
Tekst: Zofia Dziedzic
Zdjęcia: Zbigniew Lis
Zapraszamy do galerii zdjęć