#Szkoła Pamięta: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trzcianie

#Szkoła Pamięta: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trzcianie

140Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce 2 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej w Trzcianie. W szkolnej uroczystości brali udział zaproszeni goście, a wśród nich reprezentanci władz samorządowych w osobach zastępcy wójta Gminy Świlcza – pana Sławomira Styki, radnego powiatowego – pana Sławomira Miłka, sołtysa Trzciany – pana Kazimierza Łagowskiego. Uroczystość uświetnił również swoją obecnością proboszcz parafii Trzciana – ksiądz dziekan Janusz Winiarski. Gościem honorowym był major Józef Lis pseudonim Tajfun – Żołnierz Wyklęty. Na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna na czele z panem dyrektorem Arturem Szarym i panią wicedyrektor Agnieszką Małozięć.

Główną część obchodów stanowiła inscenizacja zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Trzcianie przygotowanych przez nauczycielki: panią Marię Stachurę-Sołtys, panią Martę Smajdor i panią Monikę Wołowiec. Montaż słowno – muzyczny był zapewnieniem, że w naszej szkolnej społeczności pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i o bohaterach narodowych zawsze pozostanie żywa. Szczególnie wymowna okazała się oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów klasy I i II. W ustach najmłodszych patriotów słowa wyśpiewanych pieśni brzmiały wyjątkowo podniośle.

Po zakończonej części artystycznej poczet sztandarowy na czele z panem dyrektorem wraz zaproszonymi gośćmi udał się pod tablicę upamiętniającą pułkownika Mieczysława Kawalca – mieszkańca naszej wsi. Delegacja w asyście strzelców i kadetów z plutonu Trzciana uczciła Żołnierzy Wyklętych apelem poległych, po którym złożono symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalono znicz w hołdzie lokalnemu i narodowemu bohaterowi.

Całość obchodów zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Trzcianie wpisała się w akcję #Szkoła Pamięta pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której udział wzięło 6000 polskich szkół, 900000 uczniów i 70000 nauczycieli.

Monika Wołowiec

____________________________________________________

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...


Drukuj   E-mail