Rocznice majowe 2020 r.

Rocznice majowe 2020 r.

swieta majoweNaród, który traci pamięć historyczną,
przestaje być narodem.

J. Piłsudski

Z okazji obchodów rocznic majowych spotykamy się wyjątkowo w br. – zdalnie, w 60 dni od oficjalnego ogłoszenia w Polsce pandemii koronawirusa. Jak do tej pory na świecie jest zarażonych ponad 3 miliony ludzi, a zmarło – 215 tys. W Polsce – ponad 12 tys. chorych, zmarło blisko 600 osób (liczby się zmieniają i wzrastają).

W związku z tym obostrzenia życia gospodarczego i społecznego w naszym kraju są dokuczliwe, ale niezbędne. Dziś nikt nie potrafi autorytatywnie stwierdzić – jak długo potrwa pandemia.

Pozostajemy – tu, ponieważ jesteśmy Polakami, naszą ojczyzną jest Polska i pamiętamy o ważnych dla naszego kraju świętach i rocznicach. W kalendarzu majowym jest wiele dat, które przypominają, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.

 

1 majaI. Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja.

To międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone jest corocznie od 1890 r. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
 

uniaII. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej 1 V 2004 r.

Przed narodem polskim stanęła ogromna szansa dziejowa – brania bezpośredniego udziału w budowie nowej Europy bez granic, Europy równych szans dla wszystkich narodów, ale zarazem Europy szanującej dorobek i doświadczenie własne każdego kraju i narodu.

Wcześniej dał temu wyraz wielki Polak papież Jan Paweł II podczas spotkania z polskimi parlamentarzystami w czasie swojej pielgrzymki do ojczyzny w roku 1999, popierając jednoznacznie wybraną drogę do wspólnej Europy.
Papież mówił: Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenia dziejowe, jakie posiada Naród Polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

Biała od Orła bieli, czerwona od ran niewoli
tyś krwotok mąk powstrzymała i opór naszych wrogów złamała
Teraz rozkładasz skrzydła dumnie, dbasz o nasz Dom zaradnie
w Bogu pokładasz nadzieję z Honorem zapisujesz narodową epopeję.

K. Surzyn
 

flagaIII. 2 maja – Święto Flagi Państwowej.

Święto wprowadzone na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.

W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Flaga państwowa, inaczej, narodowa to oficjalny znak symbolizujący państwo. Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz na naszych domach w trakcie świąt państwowych i w chwilach szczególnie ważnych dla naszej ojczyzny. Barwy narodowe: biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.
 

matkaIV. 3 maja 1656 r. Od tego roku święto kościelne – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Święto to zapoczątkowano 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, gdzie w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zawierzył Matce Bożej naszą Ojczyznę – Polskę!

  

konstytucjaV. Święto Konstytucji 3 Maja.

Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Mija 229 lat od uchwalenia przez Polskę Konstytucji 3 Maja – pierwszej takiej w Europie, drugiej na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ustawę uchwalił Sejm Czteroletni. Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu – zapisano w dokumencie. Niestety ustawa przetrwała tylko rok – obaliło ją wkroczenie na teren Polski wojsk rosyjskich.
 

Polsko!

Byłaś potężnym Królestwem w Europie
Podstępnie przez zaborców kajdanami spętana
Na 123 lata nikczemnie zniewolona
Zwyciężyłaś i z powrotem zagościłaś na mapie

Niemieckim atakiem znienacka pokonana
Z ziemią bezdusznie zrównana
Krwią narodowych bohaterów okupiona
Sowietów ciosem w plecy ugodzona

W niemieckich obozach wyludniona
Siłą komunistów sromotnie tłumiona
Wyrosłaś na nowo z mas Solidarności
Co przywróciły ci skrzydła Wolności

K. Surzyn

Majowa Konstytucja

Trzeciego Maja 1791 roku uchwalona
Przez Sejm zwany Czteroletnim zatwierdzona
Pierwsza Ustawa Zasadnicza w Europie
Druga po Konstytucji Stanów Zjednoczonych w świecie

Dzieło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego
Hugona Kołłątaja Ignacego Potockiego
Z Rzeczpospolitą Obojga Narodów najjaśniejszą
Ojczyzną nowoczesną oświeconą sprawiedliwszą (...)

Jak na owe czasy bardzo postępowa
Bronić wiary, kultury, polskości gotowa
Konstytucja majowa symbol wolności
Dumy narodowej patriotyzmu i niepodległości!

K. Surzyn
 

wojnaVI. Kolejną ważną datą w majowym kalendarzu jest 8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej. II wojna światowa trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945 roku). Był to największy konflikt w dziejach świata. Wzięło w nim udział 61 państw, na lądzie, w powietrzu i na morzach walczyło ok. 110 mln żołnierzy. Zasięgiem działań wojennych objęta była prawie cała Europa, część Bliskiego Wschodu i oceany. W wojnie tej zginęło lub zaginęło ponad 55 mln ludzi. Działania wojenne spowodowały olbrzymie zniszczenia w wielu krajach. W wojnie tej wykorzystano wszystkie znane rodzaje broni włącznie z bronią atomową.

W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku w Berlinie przedstawiciele niemieckiego wojska w obecności delegacji państw antyhitlerowskich podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Zakończyła się wojna w Europie i zapanował pokój. W latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich.

Przypominając wydarzenia z historii Polski uczymy się rzetelności w ocenie naszego rodowodu. Bez odniesienia się do pamięci skąd jesteśmy, dokąd idziemy i gdzie jest nasze miejsce na ziemi, nie będziemy mieli tej świadomości. Każda nasza „mała Ojczyzna” powinna nam przypominać o naszym miejscu i obowiązku pozostawienia po sobie znaku naszej twórczej obecności. Historia nasza jest jedna. Jest to historia kraju, pamięci ludzi ją tworzących, nas wszystkich. Szanujmy nasz rodowód i nie zapominajmy, dzięki czemu jesteśmy narodem. Okazją manifestacji przywiązania do Ojczyzny są wszystkie święta narodowe.

Biało-czerwona niech łączy, a nie dzieli.

Adam Dziedzic, wójt Gminy Świlcza


Drukuj   E-mail